Trampolíny jsou nářadí bezpečná, jestliže je používáme se zdravým selským rozumem.
Jak si užít skákání bez nebezpečí úrazu
Nepřehánějte to – tak jako s každým sportem bychom měli znát ideální míru. Řiďte se svým vlastním pocitem, intuicí, aby vám přinášelo skákání jen radost. Je to velmi dynamická činnost, která vás může vyčerpat víc, nežli běhání, takže začínejte s krátkými intervaly a postupně mžete přidávat na délce či intenzitě cvičení.
Odložte předměty z kapes – a nejen z kapes, sundejte řetízky a náramky, sponky a hřebeny do vlasů a cokoli, co by se mohlo při cvičení uvolnit a dopadnout na odrazovou plochu. Jednak vám mohou poranit chodidla a pak ovlivnit vaši stabilitu a směr úhlu odrazů a dopadů.
Při skákání nejezte – když jdete po ulici nebo jedete na kole, tento pohyb je relativně plynulý a stěží vám jídlo zaskočí, i když je samozřejmě lepší vždy jíst v klidu u stolu a nedělat u toho nic jiného. Skákání je velmi dynamický pohyb, kde působí odstředivá síla a gravitace, a můžete takto snadno potravu vdechnout.
Zabezpečení trampolíny nepodceňujte – tyto výrobky se prodávají se zabezpečovacími prvky zcela záměrně, nejsou tam jen pro okrasu nebo z důvodu, aby se jejich cena navýšila a výrobci a prodejci tak mohli mít větší zisk. Patří sem plastový kryt pružin z PVC a nylonová či polyesterová ochranná obvodová síť a také sítě, které zamezují podlézání nářadí v době, kdy na něm někdo skáče. Trampolínu 305 byste rovněž měli zajistit proti samovolnému pohybu posouvání po zemi, používají se k tomu kotevní kolíky nebo betonové bloky pro zatížení nosných trubek.
Zvolte vhodný terén – trampolínu nestavte na písek, nezpevněnou zeminu a do míst, kde je málo prostoru zejména nad hlavou, například pod košatým stromem. Ideální je trávník a kolem nářadí alespoň jeden metr z každé strany volného prostoru.